Studentams – fotografo Artūro Morozovo patirtis tarptautinių konfliktų zonose

Justino Vienožinskio menų fakultetas informuoja
Erlendas Bartulis

Fotografo Artūro Morozovo paskaitos akimirka. Deimantės Marijos Piraitytės fotografijaSpalio 28 dieną Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto parodų salėje vyko susitikimas su fotografu Artūru Morozovu – studentai klausė paskaitos apie fotografo patirtį karo konfliktų zonose.

Pakviestas Fotografijos katedros iniciatyva (vadovas – Petras Saulėnas, dėstytojas – Erlendas Bartulis), A. Morozovas mielai sutiko pasidalinti savo įdomia ir šviežia patirtimi šioje srityje. Paskaita pritraukė tiek fotografiją studijuojančius jaunuolius, tiek visus norinčius išgirsti, kas gi vyksta Ukrainoje dabar, nes būtent dalis paskaitos apėmė fotovaizdus iš šios užsitęsusio konflikto zonos.

Fotografo Artūro Morozovo paskaitos akimirka. Deimantės Marijos Piraitytės fotografijaAutorius išsamiai supažindino su savo ankstesniais ir esamais kūrybiniais projektais, fotožurnalisto darbo karo zonose specifika, asmeniniais patyrimais ir socialiniais-politiniais kontekstais. Gausiai susirinkusiems jauniesiems fotografams nešykštėjo patarimų ir pažadėjo net asmeninę pagalbą realizuojant įdomias idėjas.

Fotografo Artūro Morozovo paskaitos akimirka. Deimantės Marijos Piraitytės fotografijaPradėjęs dirbti fotografu, A.Morozovas nėrė į tarptautinius fotografijos vandenis, vėliau kurį laiką dirbo viename Lietuvos dienraštyje, o dabar vėl tęsia laisvai samdomo fotografo karjerą – keliauja po pasaulį ieškodamas įdomių fotožurnaliskos temų. Jo fotografijos publikuotos The Guardian, The Times, Newsweek, TheStar, Boston Tribute, ParisMatch, Dailymail, ScotichMail, Le Nouvel Observateur ir kituose žinomuose užsienio šalių leidiniuose. 2009 m. jis pelnė Lietuvos spaudos fotografijos metų apdovanojimą „Auksinis kadras“.

„Supratau ofisinės žurnalistikos beprasmybę…“, – intriguojančiai pradėjo savo pasakojimą A.Morozovas. „Suvokiau, kad reikia pagyventi ten, kur viskas vyksta“, – tęsė mintį fotografas pasakodamas apie savo, kaip fotožurnalisto, pasirinkimą ir norą būti pasaulio įvykių sūkuryje. Taip atsiradęs Gruzijoje, Čečėnijoje, Palestinoje, Ukrainoje jis dirba daugiausiai užsienio spaudai bei tarptautinėms fotoagentūroms.

Fotografo Artūro Morozovo paskaitos akimirka. Deimantės Marijos Piraitytės fotografijaVisas autoriaus pasakojimas vyko gyva, iliustruota kalba. Sukėlęs paskaitos klausytojams nemažai gilių apmąstymų ir emocijų, A. Morozovas įtaigiai atskleidė fotoreportažo karo zonose iššūkius, įdomumą visuomenei ir pačiam fotografijų autoriui.

Fotografo Artūro Morozovo paskaitos akimirka. Deimantės Marijos Piraitytės fotografija

Paskaita sukėlė daug minčių ir apmąstymų, jog konfliktas asocijuojasi su baime, jos įveikimu, adrenalinu ir asmeniniu fotografo įsivertinimu pasiekus rezultatą. Buvimas konflikto zonose kartais nėra toks pavojingas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio, tačiau tam reikia stiprios motyvacijos, šalto proto ir noro papasakoti žiūrovui savo istoriją. Bene svarbiausias veiksnys tuomet tampa idėja, galbūt sudominsianti išlepusį šių laikų žiūrovą.

Patirtis, kurią pasidalino fotografas, tikrai bus naudinga sudėtingame kiekvienos brandžios asmenybės pasirinkimų labirinte. Tad esame dėkingi A. Morozovui už vertingas įžvalgas ir nuoširdžius patarimus jauniesiems fotografams.

Komentuoti